Vijenac 665 - 666

Glazba

Jazz ad libitum Mladena Mazura

Svjetski uspjeh Ines Tričković

Mladen Mazur

Domaća će javnost promptno i najčešće u superlativima biti uvijek dobro obaviještena o međunarodnim uspjesima naših poznatijih predstavnika komercijalne glazbe, napose u slučajevima kad bi netko od naših pjevača ili pjevačica nastupio u nekim od najpoznatijih svjetskih koncertnih dvorana, primjerice u pariškoj Olimpiji ili njujorškom Carnegie Hallu. Kad su u pitanju interpreti jazza, to se nažalost događa vrlo rijetko. Stoga posebno raduje što u ovoj rubrici mogu napisati nekoliko riječi o u nas nažalost još slabije poznatoj, ali u svijetu jazza priznatoj pjevačici i autorici iz Dubrovnika Ines Tričković.


Ines Tričković

Može se ona pohvaliti s dosad održanih 3000 koncertnih nastupa u domovini i svijetu, a posljednji, autorski, održala je s dubrovačkim Simfonijskim orkestrom u Kneževu dvoru rodnoga grada. U dosadašnjoj bogatoj međunarodnoj karijeri vrijedi između ostalog zabilježiti njezine nastupe na festivalima jazza u Hong Kongu, OCT Loft Shenzhenu, Macau, Safed – glazbenom festivalu u Izraelu i druge. Od jazz-festivala održanih u Hrvatskoj treba spomenuti njezine nastupe na Samoborskom jazz festivalu, Liburnia jazz festivalu, Dubrovačkim ljetnim igrama, zagrebačkom Jazzarela jazz festivalu i Novigradskim jazz večerima.

 Kao prvi hrvatski jazz-umjetnik sudjelovala je u prestižnom koncertnom ciklusu All Souls At Sundown održanu u Unitarnoj crkvi na njujorškom Manhattanu uz pratnju poznatog jazz-pijanista Aarona Goldberga, da bi njezina dosadašnja karijera pod naslovom Ines Tričković & Friends uz pratnju nekih danas najpoznatijih jazz-glazbenika poput gitarista Gilada Hekselmana i bubnjara Marcusa Gilmora, kulminirala 6. travnja 2016. nastupom u čuvenoj njujorškoj dvorani Carnegie Hall.

U travnju 2015. snimila je u New Yorku album naslova Tales Of Quiet Lands And Other Stories surađujući s Brianom Girleyjem, Julianom Shoreom, spomenutim Giladom Hekselmanom, Shinom Sakainom i zagrebačkim bubnjarom Koljom Gjonijem. No jamačno je u nas bolje poznat diskografski jazz-prvijenac Ines Tričković posvećen glazbi poznatoga zabavnoglazbenog autora Zdenka Runjića, ostvaren jazz-sekstetom autorice, u kojem su svirali naši istaknuti jazz-glazbenici: aranžer i trombonist Luka Žužić, alt-saksofonist Andreas Marrinello, pijanist Hrvoje Galler, kontrabasist Zvonimir Šestak i bubnjar Kruno Levačić, za koji je dobila i nagradu Porin. Surađivala je dosad i s nekolicinom drugih naših džezista, primjerice s gitaristom Mariom Igrecom, pijanistom Zvjezdanom Ružićem, bubnjarom Krunom Levačićem te s gypsy swing-grupom Gadjo Manouche. Ines Tričković, nećakinja pjevača zabavne glazbe Olivera Dragojevića, rođena u Dubrovniku 1982, posjeduje za današnje prilike neuobičajen glazbeni put, koji će nas možda podsjetiti na nekadašnje američke jazz-velikane, mahom samouke, pa i na odrastanje u bombardiranom i razrušenom Gradu, u kojem se u to vrijeme napajala slušajući jazz-pjevačice Billie Holiday i Elle Fitzgerald te jazz-instrumentaliste Cheta Bakera, Milesa Davisa i Johna Coltranea, postavši zahvaljujući svom izražajnom glasu i smislu za jazz-interpretaciju bez ijednoga dana glazbene škole, jednom od danas najprestižnijih hrvatskih jazz-pjevačica.

Vijenac 665 - 666

665 - 666 - 12. rujna 2019. | Arhiva

Klikni za povratak